UIL 2012 Realignment Unveiled - KAUZ-TV: Newschannel 6 Now | Wichita Falls, TX

UIL 2012 Realignment Unveiled

Here is a look at the new Football and Basketball districts for all 35 Texoma high schools:

Class 4A - Football & Basketball

Region I- District 5

Azle, Denton, Denton Guyer, Lake Dallas, Northwest Byron Nelson, White Settlement Brewer, Wichita Falls HS, Rider

Class 3A - Football & Basketball

Region I - District 5

Burkburnett, Graham, Iowa Park, Vernon, Hirschi

Class 2A - Basketball

Region I - District 8

Bowie, Henrietta, Holliday, Jacksboro, Nocona, City View

Class 2A Division I - Football

Region II - District 5

Bowie, Boyd, Callisburg, Paradise, Pilot Point, Ponder, Whitesboro

Class 2A Division II - Football

Region II - District 5

Alvord, Henrietta, Holliday, Jacksboro, Nocona, City View

Class A Division I - Basketball

Region I - District 3

Memphis, Quanah, Shamrock, Wellington, Wheeler

Region II - District 9

Albany, Anson, Hamlin, Haskell, Munday, Stamford

Region II - District 10

Archer City, Electra, Olney, Petrolia, Seymour, Windthorst

Class A Division II - Basketball

Region II - District 9

Patton Springs, Aspermont, Guthrie, Jayton, Motley County, Paducah, Spur

Region II - District 10

Benjamin, Chillicothe, Crowell, Harrold, Knox City, Vernon Northside

Region II - District 11

Bryson, Graford, Paint Creek, Newcastle, Rule, Throckmorton, Woodson

Region III - District 21

Bellevue, Gold-Burg, Forestburg, Midway, Prairie Valley, Saint Jo, Slidell

Class A 11-Man Division I - Football

Region I - District 3

Archer City, Olney, Quanah, Seymour, Windthorst

Class A 11-Man Division II - Football

Region II - District 8

Electra, Era, Muenster, Munday, Perrin-Whitt, Petrolia

Class A 6-Man Division I - Football

Region II - District 8

Bryson, Crowell, Paint Creek, Knox City, Throckmorton

Region III - District 12

Irving Universal, Saint Jo, Savoy, Waxahatchie Advantage

Class A 6-Man Division II - Football

Region III - District 9

Patton Springs, Aspermont, Guthrie, Jayton

Region III - District 10

Benjamin, Chillicothe, Harrold, Rule, Vernon Northside

Region III - District 11

Forestburg, Gold-Burg, Newcastle, Woodson

Powered by Frankly