Fantasy of Lights BK: Friday Scores & Highlights! - KAUZ-TV: Newschannel 6 Now | Wichita Falls, TX

Fantasy of Lights BK: Friday Scores & Highlights!

Posted: Updated:

Scores from Day 1 of the 32nd Annual Fantasy of Lights basketball tournament!

Division I Boys

FW Christian       33
Amarillo Tascosa 53

Rider   22
SOYLA 57

Sunrise Christian 65
Dallas Episcopal   63

Lewisville 68
Okla. Sky  30

Burkburnett  71
Pampa          48

Hirschi   67
Tascosa 63

SOYLA   33
Sunrise 79

Lewisville     81
Burkburnett 72

Wichita Falls 34
Sunrise "B"   60

Wichita Falls 71
FW Christian 64

Rider               33
Dal. Episcopal 54

Okla. Sky 73
Pampa     71

Saturday Semifinals:

Hirschi vs Sunrise Christian, 11:30 a.m. at Rider HS

Lewisville vs Sunrise Christian "B", 11:30 a.m. at Burk HS

Championship: 9 p.m. Saturday at D.L. Ligon Coliseum

Division I Girls

Pool A Play:

Keller Central 36
Wichita Falls   47

Palo Duro 53
Central     37

Palo Duro     57
Wichita Falls 22

Pool B Play:

Krum  37
Rider  36

Rider  55
Plano 50

Plano 44
Krum  55

Championship:

Palo Duro vs Krum, 7:30 p.m. at Ligon Coliseum

3rd Place:

Wichita Falls HS vs Rider, 11:30 a.m. at Ligon Coliseum

Consolation:

Keller Central vs Plano, 11:30 a.m. at WFHS

Division II Boys

Henrietta 68
Hirschi JV  37

Dallas Faith 52
Iowa Park   56

WFHS JV 60
Burk JV   40

Rider JV   44
City View 52

Iowa Park 44
Henrietta  45

City View 42
WFHS JV  52

Dallas Faith 46
Hirschi JV     36

Rider JV 46
Burk JV  82

Championship:

Henrietta vs WFHS JV, 6:00 p.m. at Ligon Coliseum

3rd Place:

Iowa Park vs City View, 11:30 a.m. at Iowa Park back gym

Consolation:

Burk JV vs Dallas Faith, 1:30 p.m. at Hirschi HS

7th Place:

Hirschi JV vs Burk JV, 8:30 a.m. at Iowa Park back gym

Division II Girls

Pool A Play:

WFHS JV       26
Burkburnett  72

Dallas Faith    5
Burkburnett  67

WFHS JV      79
Dallas Faith 29

Pool B Play:

Rider JV     35
Iowa Park 27

Bowie    62
Rider JV 30

Iowa Park 25
Bowie        64

Pool C Play:

Henrietta 39
Graham   41

Slaton 51
Hirschi 43

Graham 14
Slaton    55

Henrietta 55
Hirschi      47

Slaton vs Henrietta, 10:00 a.m. at City View HS

Hirschi vs Graham, 10:00 a.m. at Hirschi HS

Saturday Bracket Play:

Burkburnett vs Bowie, 10:00 a.m., Burk HS

WFHS JV vs Iowa Park, 10:00 a.m., Rider HS

Dallas Faith vs Rider JV, 11:30 a.m., Iowa Park HS

Championship:

Bowie/Burkburnett winner vs Pool C winner (Slaton with win vs Henrietta), 4:30 p.m. at Ligon Coliseum.

Division III Boys

Crowell 57
Olney    62

Haskell  59
Midway  64

Green Country  31
Dodd City          53

Petrolia          29
Eldorado, OK  63

Bellevue   55
WF HEAT  36

Archer City  50
Harrold        35

Olney     73
Burk 9th 42

Dodd City 53
Midway    47

Bellevue  56
Petrolia   37

Hirschi 9th  58
Archer City  48

Crowell  63
Harrold  27

Green Country 59
Haskell             57

WF HEAT  45
Eldorado  50

Saturday Semifinals:

Olney vs Dodd City, 8:30 a.m. at Burk HS

Bellevue vs Hirschi 9th, 8:30 a.m. at Rider HS

Championship:

3:00 p.m. Saturday at Ligon Coliseum

Division III Girls

Pool A Play:

Rider 9th   19
Dodd City  47

Archer City  59
Rider 9th     11

Dodd City   34
Archer City 56

Pool B Play:

Petrolia    63
Eldorado  25

Eldorado        23
Prairie Valley 64

Prairie Valley 55
Petrolia         44

Pool C Play:

Bellevue               58
Texoma Christian 59

Haskell          27
Notre Dame  64

Notre Dame  43
Bellevue        62

Texoma 50
Haskell  33

Bellevue vs Haskell, 8:30 a.m. at Hirschi HS

Texoma Christian vs Notre Dame, 8:30 a.m. at City View HS

Saturday Bracket play:

Archer City vs Petrolia, 8:30 a.m. at Wichita Falls HS

Championship:

Archer City/Petrolia winner vs Pool C winner (Texoma Christian with win), 1:30 p.m. at Ligon Coliseum