Steers, Lady Huskies Take 5-3A Track Titles - KAUZ-TV: Newschannel 6 Now | Wichita Falls, TX

Steers, Lady Huskies Take 5-3A Track Titles

Posted: Updated:
Results from the District 5-3A Track and Field meet in Burkburnett:

Team Totals

Boys

1. Graham 192 pts
2. Vernon   158
3. Hirschi   120
4. Burkburnett  111
5. Iowa Park   30

Girls

1. Hirschi  188
2. Graham  173
3. Vernon   137
4. Burkburnett  72
5. Iowa Park  32

Field Events

Boys High Jump

Charles Brown, Hirschi: 6'4.00"

Girls High Jump

Nia Lewis, Hirschi: 5'2.00"

Boys Long Jump

Charles Brown, Hirschi: 23'3.00"

Girls Long Jump

Rethola Eaden, Hirschi: 17'0.00"

Boys Triple Jump

Charles Brown, Hirschi: 45'3.50"

Girls Triple Jump

Rethola Eaden, Hirschi: 35'11.50"

Boys Pole Vault

Bradley Little, Graham: 13'0.00"

Girls Pole Vault

Kristen Adair, Graham: 10'6.00"

Boys Shot Put

Chanse Moss, Graham: 50'1.75"

Girls Shot Put

Manija Youngberg, Vernon: 38'2.75"

Boys Discus

Mike Freeze, Graham: 153'11"

Girls Discus

Rylee Hodges, Iowa Park: 113'10"

Track Events

Boys 3200M Run

Kody Anderson, Burkburnett: 10:48.3

Girls 3200M Run

Madelaine Johnston, Burkburnett: 12:04.2

Boys 4x100M Relay

Vernon (Dalton Gerald, Darion Love, Colton Baker, Isaiah Love): 43.4

Girls 4x100M Relay

Hirschi (Rethola Eaden, Brandy Holt, Frankie Hubbard, Rosa Hall): 51.3

Boys 4x200M Relay

Vernon (Ben Owen, David Garza, Danny Valverde, Isaiah Love): 1:31.6

Girls 4x200M Relay

Hirschi (Zharia Banks, Tashira Harrell, Rosa Hall, Brandy Holt): 1:50.3

Boys 4x400M Relay

Results not available at this time

Girls 4x400M Relay

Hirschi (Jameisha Battle, Serena Genus, Rethola Eaden, Nia Lewis): 4:21.8

Boys 100M Dash

Marquise Askew, Burkburnett: 11.0

Girls 100M Dash

Rethola Eaden, Hirschi: 12.6

Boys 200M Dash

Ben Owen, Vernon: 22.7

Girls 200M Dash

Rethola Eaden, Hirschi: 26.4

Boys 400M Run

Zac McMahen, Vernon: 53.1

Girls 400M Run

Anastaeshia Lee, Hirschi: 1:02.5

Boys 800M Run


Arthur Hamlett, Burkburnett: 2:10.0

Girls 800M Run

Alexiis Nobles, Burkburnett: 2:36.4

Boys 1600M Run

Kody Anderson, Burkburnett: 4:48.7

Girls 1600M Run

Madelaine Johnston, Burkburnett: 5:39.6

Boys 3200M Run

Kody Anderson, Burkburnett: 10:48.3

Girls 3200M Run

Madelaine Johnston, Burkburnett: 12:04.2

Boys 110M Hurdles

Ben Davis, Graham: 16.0

Girls 100M Hurdles

Cara Cowser, Graham, 15.6