HS Football Standings Through Week 9

HS Football Standings Through Week 9

Here is a look at standings for all Texoma High School Football districts, through the games of October 23-25th:

(Note: Tied teams are in no particular order, except for two-way ties in which they've already played head-to-head)

District 5-5A

T1. Boswell 4-1 (7-1)
T1. Denton 4-1 (6-2)
T1. Rider 4-1 (5-3)
4. Azle 3-2 (5-3)
T5. FW Brewer 2-3 (4-4)
T5. Saginaw 2-3 (5-3)
7. Wichita Falls 1-4 (1-7)
8. Chisholm Trail 0-5 (2-6)

This Week: Boswell at Rider (Thursday), Wichita Falls at Chisholm Trail (Thursday), Azle at Brewer (Thursday), Saginaw at Denton (Thursday)

District 4-4A Div. I

T1. Decatur 3-0 (7-1)
T2. Mineral Wells 2-1 (6-2)
T2. Graham 2-1 (4-4)
T4. Burkburnett 1-2 (3-5)
T4. Gainesville 1-2 (1-7)
6. Hirschi 0-3 (0-8)

This Week: Mineral Wells at Burkburnett (Thursday), Hirschi at Graham (Thursday), Decatur at Gainesville (Thursday)

District 1-4A Div. II

1. Dalhart 2-0 (5-2)
2. Iowa Park 2-1 (5-4)
3. Perryton 1-1 (4-4)
4. Bushland 1-2 (3-6)
5. Vernon 0-2 (2-7)

This Week: Perryton at Vernon, Dalhart at Bushland, Iowa Park: BYE

District 4-3A Div. I

1. Brock 3-0 (8-0)
T2. Boyd 2-1 (4-4)
T2. Breckenridge 2-1 (4-4)
T4. Bowie 1-2 (3-5)
T4. Paradise 1-2 (2-6)
6. Ponder 0-3 (3-5)

This Week: Ponder at Bowie, Boyd at Breckenridge (Thursday), Paradise at Brock

District 2-3A Div. II

1. Cisco 5-0 (7-1)
T2. Henrietta 4-1 (7-1)
T2. Eastland 4-1 (7-1)
T4. Holliday 2-3 (2-6)
T4. Jacksboro 2-3 (4-4)
T4. City View 2-3 (4-4)
7. Millsap 1-4 (1-7)
8. Nocona 0-5 (1-7)

This Week: Henrietta at Millsap, Holliday at City View, Nocona at Eastland (Thursday), Cisco at Jacksboro (Thursday)

District 4-2A Div. I

T1. Hawley 3-0 (7-1)
T2. Stamford 2-1 (7-1)
T2. Windthorst 2-1 (5-3)
T4. Anson 1-2 (3-5)
T4. Olney 1-2 (1-7)
5. Archer City 0-3 (1-7)

This Week: Archer City at Stamford, Olney at Hawley, Windthorst at Anson

District 3-2A Div. II

1. Memphis 3-0 (4-4)
T2. Quanah 2-1 (4-4)
T2. Crosbyton 2-1 (7-1)
4. Lockney 1-2 (4-4)
T5. Clarendon 0-3 (3-5)
T5. Ralls 0-3 (0-8)

This Week: Quanah at Lockney, Crosbyton at Memphis, Clarendon at Ralls

District 7-2A Div. II

1. Hamlin 3-0 (5-3)
T2. Seymour 2-1 (6-2)
T2. Electra 2-1 (6-2)
T4. Haskell 1-2 (5-3)
T4. Munday 1-2 (4-4)
6. Petrolia 0-3 (4-4)

This Week: Electra at Hamlin, Seymour at Munday, Haskell at Petrolia

District 8-1A Div. I

T1. Aspermont 1-0 (7-1)
T1. Crowell 1-0 (4-3)
T3. Knox City 0-1 (6-2)
T3. Rotan 0-1 (2-6)

This Week: Crowell at Knox City (Thursday), Aspermont at Rotan (Thursday)

District 9-1A Div. I

T1. Tioga 1-0 (8-0)
T1. Newcastle 1-0 (6-2)
T3. Bryson 0-1 (4-4)
T3. Saint Jo 0-1 (3-5)

This Week: Saint Jo at Newcastle, Tioga at Bryson

District 11-1A Div. II

T1. Benjamin 1-0 (3-5)
T1. Chillicothe 1-0 (2-6)
T3. Northside 0-1 (1-7)
T3. Harrold 0-1 (0-8)

This Week: Benjamin at Chillicothe (Thursday), Harrold at Northside

District 12-1A Div. II

T1. Forestburg 1-0 (5-3)
T1. Throckmorton 1-0 (2-6)
T3. Woodson 0-1 (4-4)
T3. Gold-Burg 0-1 (0-8)

This Week: Woodson at Forestburg (Thursday), Throckmorton at Gold-Burg (Thursday)

TAPPS District 1-Div. III

1. Notre Dame 1-0 (6-2)
2. Wichita Christian 0-0 (5-3)
3. EP Jesus Chapel 0-1 (2-5)

This Week: Wichita Christian vs Jesus Chapel (Saturday in Garden City)