HS Volleyball Scores and Highlights: Aug. 19

Graham Lady Blues at the Lu Allen Tournament. / Source: KAUZ
Graham Lady Blues at the Lu Allen Tournament. / Source: KAUZ

GRAHAM, TX (KAUZ) - Lu Allen Memorial - Graham

Division I - Gold Bracket

Windthorst     2
Burkburnett  0
25-16, 25-17

Graham         2
Abilene High  0
25-19, 25-18

Caprock 2
Hirschi    0

Wichita Falls 2
Caprock        1
25-14, 15-25, 25-13

Windthorst 0 
Graham      2
25-10, 25-11

Lub. Monterey 2
Wichita Falls    0

Championship Game

Graham             2
Lub. Monterey  0
25-15, 25-23

3rd Place Game

Windthorst     2
Wichita Falls  0
25-19, 25-15

Consolation side

Burkburnett     0
Abilene High   2

Denver City 2
Hirschi        0

Division I - Silver Bracket

Vernon            2
Mineral Wells  0
25-11, 25-10

Bridgeport  2
Iowa Park   0

Vernon  2 
Borger  0
25-22, 25-17
VER: Shykerra Fanner 8 K, 8 D

Championship game

Vernon        2
Bridgeport   0
25-19, 25-18

Consolation Side

Iowa Park 2 
Synder     0

Iowa Park  1
Borger      2
25-14, 24-26, 27-25

Division II - Gold Bracket

Archer City  0 
Jacksboro   2
25-26, 25-20
AC: Kacey Hasley 10 D, Lauren Castles 9 K, Sierra Mooney 19 Ast

Ab. Wylie JV 0
Nocona         2
25-14, 25-16

Hawley   2
Holliday 0
25-16, 25-21

Hawley                1 
Christ Academy   2
17-25, 25-22, 25-23
CA: Danielle Okeke 10 K, Kelsey McClellan 8 K

Nocona              0
Christ Academy 2
25-16, 25-22
CA: Danielle Okeke 10 K, 2 B, Kelsey McClellan 16 Ast

Championship Game

Millsap                2
Christ Academy  0
25-23, 25-18
CA: Danielle Okeke 8 K, 3 B,  All Tournament Kelsey McClellan 7 K, 13 Ast, All Tournament Callie Hrazdil 16 D

3rd Place Game

Jacksboro  2
Nocona      1
25-21, 21-25, 25-23

Consolation Side

Clyde         0
Archer City 2
25-14, 25-23
AC: Lauren Castles 6 K, 4 B Sierra Mooney 15 Ast, Sam Clements 9 D

Ab. Wylie JV 0
Holliday        2
25-10, 25-23

Holliday 2 
Hawley  0
25-13, 25-16

Archer City 0
Holliday     2
25-10, 27-25

Division II - Silver Bracket 

City View  2
Waldorf    0
25-13, 25-21

Championship Game

Miller Grove  0
City View      2
25-21, 25-10

Granbury Tournament

Paschal 0
Rider     2
25-22, 25-22

Lake Dallas 1
Rider            2
25-18, 23-25, 25-15

Championship Game

Birdville 2
Rider     0
25-14, 25-16

Glen Rose Tournament

Silver Bracket

Comanche  0
Bowie         2
25-21, 25-11

Saginaw 0
Bowie     2
25-23, 25-20

NCTA  1
Bowie  2
23-25, 25-22, 29-27

Championship Game

Waxahachie Life 2
Bowie                 0
25-18, 25-22

Chico Tournament

Forestburg 2
Quanah     0
25-22, 25-16

Forestburg 2
Savoy        0
25-9, 25-16

Petrolia      2
Forestburg 0
26-24, 25-13

Saint Jo      2
Forestburg  0
25-20, 26-24

Petrolia      2
Gold-Burg  0
27-25, 25-11

Gold-Burg 2
Savoy       0
25-16, 25-23

Gold-Burg 2
Quanah     1
23-25, 25-21, 15-13

Gold-Burg 0
Chico        2
25-9, 25-9

Non-District

Munday 2
Harrold  1
25-11, 22-25, 25-6
MUN:Kristen Kuehler 11 K, 1 Ast, 5 D Emily Scott 4 aces, 1 K, 8 D

Copyright 2017 KAUZ Sports All Rights Reserved