UIL Realignment 2018 - Newschannel 6 Now | Wichita Falls, TX

UIL Realignment 2018

Texoma coaches gathered at the Region IX ESC to see what districts they'd be competing in for the next two seasons / Source: KAUZ Texoma coaches gathered at the Region IX ESC to see what districts they'd be competing in for the next two seasons / Source: KAUZ
WICHITA FALLS, TX (KAUZ) -

Here's a look at area districts for football, volleyball and basketball for 2018-20:

District 3-5A Div. 2 (Football)

Abilene Wylie
Canyon Randall
Lubbock Cooper
Plainview
Rider
Wichita Falls

District 4-5A (Basketball/Volleyball)

Abilene Cooper
Abilene Wylie
Aledo
Granbury
Rider
Wichita Falls

District 4-4A Div. I (Football)

Burkburnett
Decatur
Gainesville
Hirschi
Mineral Wells
Springtown

District 3-4A Div. II (Football)

Aubrey
Bridgeport
Graham
Iowa Park
Krum
Vernon

District 6-4A (Basketball/Volleyball)

Burkburnett
Graham
Hirschi
Iowa Park
Vernon

District 4-3A Div. I (Football)

Bowie
Boyd
Brock
Paradise
Pilot Point
Ponder
Whitesboro

District 5-3A Div. II (Football)

Callisburg
City View
Gunter
Henrietta
Holliday
Nocona
S & S Consolidated

District 8-3A (Basketball/Volleyball)

Bowie
Childress
City View
Henrietta
Holliday
Nocona

District 4-2A Div. I (Football)

Alvord
Chico
Lindsay
Olney
Seymour

District 5-2A Div. II (Football)

Memphis
Quanah
Wellington
Wheeler
Munday
Shamrock

District 6-2A Div. II (Football)

Archer City
Electra
Petrolia
Santo
Windthorst
Ranger

District 9-2A (Basketball)

Archer City
Electra
Olney
Petrolia
Quanah
Seymour
Windthorst

District 5-2A (Volleyball)

Benjamin
Chillicothe
Crowell
Knox City
Munday
Paducah
Quanah*
Vernon Northside

District 6-2A (Volleyball)

Albany*
Hawley* 
Moran
Newcastle
Ranger
Strawn
Woodson

District 9-2A (Volleyball)

Archer City* 
Electra* 
Petrolia* 
Windthorst* 
Gold-Burg
Harrold
Prairie Valley

District 11-2A (Volleyball)

Alvord* 
Collinsville* 
Irving Universal Academy* 
Lindsay* 
Tioga* 
Valley View* 
Forestburg
Saint Jo

District 3-1A Div. I (Football)

Chillicothe
Crowell
Knox City
Paducah
Vernon Northside

District 9-1A Div. I (Football)

Bryson
Newcastle
Perrin-Whitt
Saint Jo
Savoy

District 8-1A Div. II (Football)

Benjamin
Harrold
Throckmorton
Woodson

District 9-1A Div. II (Football)

Gold-Burg
Fannindel
Forestburg

District 16-1A (Basketball)

Benjamin
Chillicothe
Crowell
Harrold
Knox City
Munday
Vernon Northside

District 21-1A (Basketball)

Bryson
Graford
Newcastle
Perrin-Whitt
Throckmorton
Woodson

District 22-1A (Basketball)

Bellevue
Forestburg
Gold-Burg
Midway
Prairie Valley
Saint Jo
Slidell

Copyright 2018 KAUZ Sports All Rights Reserved

Powered by Frankly